Gepubliceerd op 28 januari 2026

Beleggingsstrategie vanuit scenario- en kansmodellen

In bestuurskamers van pensioenfondsen zijn discussies over rendementsverwachtingen dagelijkse kost. Zijn de waarderingen op de markten te hoog? Zorgt kunstmatige intelligentie voor hogere arbeidsproductiviteit? Hoe gaat het met de wereldeconomie?

De Wet toekomst pensioenen vraagt ook om expliciete rendementsverwachtingen. Maar traditionele puntschattingen - één getal voor verwacht rendement - geven een schijnzekerheid die niet past bij de wereld van vandaag.

Megatrends zoals geopolitieke fragmentatie, klimaatverandering en AI maken historische data minder voorspellend.

In een artikel in De Actuaris introduceert onze collega Michael W.D. Kurz, PhD, CQF daarom een scenario- en kansmodel dat twee lagen van onzekerheid combineert:

Welke economische wereld ontstaat? (scenario’s met plausibiliteitsgewichten)
- Welke uitkomsten realiseren zich binnen die wereld? (statistische kansen via simulatie)

Dit helpt besturen om hun beleggingsstrategieën te beoordelen en proactief te monitoren. Geen statische puntschatting, maar een dynamische kijk op onzekerheid die wordt meegenomen in bestuurlijke besluitvorming.

Lees het volledige artikel in De Actuaris van de Royal Dutch Actuarial Association voor praktische handvatten: https://lnkd.in/eHxbgW6v

Meer weten over hoe megatrends de wereld op zijn kop zetten? Ga naar MN's megatrends website: https://lnkd.in/eAQNeEtW